• 27 kwietnia 2024

Faktury i obowiązek fakturowania to dwie największe zmory każdego przedsiębiorcy w Polsce. Nie da się ukryć, że absolutnie nie da się znaleźć nikogo, kto cieszyłby się na samą myśl ich wystawienia. Co więcej faktury to także jedna z głównych "bolączek" księgowych, które muszą pilnować poprawności wykonywanych rozliczeń i nie tylko. Jednak już od zeszłego roku do każdego przedsiębiorcy zaczęli obcować z KSeF czyli Krajowym Systemem e-Faktur. Oczywiście system ten jest z przedsiębiorcami i księgowymi od tego roku, jednak jak na razie korzystanie z niego odbywa się na zasadzie pełnej dobrowolności. Taka dobrowolność i swoiste przyzwolenie sprawiły, że tak naprawdę mało który przedsiębiorca na korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur się zdecydował. Jedni traktują go z całą pewnością jako niekwestionowaną zaletę, zaś inni jako dodatkowe utrudnienie i zwiększenie kontroli. Warto jednak zaznaczyć, że już od następnego roku, czyli od roku 2023 za zgodą Komisji Europejskiej taki Krajowy System e-Faktur stanie się obligatoryjny. Na co więc warto się przygotować i co warto o nim wiedzieć?

Krajowy system e-faktur 2023 - obowiązek od przyszłego roku? 

Już od początku tego roku system KSeF czyli Krajowy System e-Faktur prężnie funkcjonuje w naszym kraju. Co prawda do pionierów w zakresie jego użytkowania należą Włochy, Hiszpania czy Portugalia, jednak nasz kraj już wkrótce może do nich dołączyć. Zacznijmy jednak od tego, że każdy przedsiębiorca i z cała pewnością każda księgowa już o tym systemie słyszeli. Dlaczego? Jak zostało to już wspomniane funkcjonuje on w naszym kraju od początku tego roku. Niemniej jednak do tej pory był on całkowicie dobrowolny. Zgodnie z założeniem Ministra Finansów, a także za pośrednictwem zgody udzielonej przez Komisję Europejską, już w II kwartale kolejnego roku, czyli roku 2023, KSeF ma się stać obligatoryjny. System przygotowywany jest do obsługi ponad 2 mld faktur miesięcznie. W ciągu dekady zbierze ok. 30 petabajtów danych. Z pewnością statystyki w tym momencie prezentują się niezwykle imponującą. Obecnie z systemu przedsiębiorcy mogą korzystać za pośrednictwem udostępnionej w kwietniu Aplikacji Podatnika KSeF. Jednak Ministerstwo Finansów postanowiło pójść o krok dalej i przygotowało swoiste API czyli interfejs programowania aplikacji. Za jej pośrednictwem możliwe będzie zintegrowanie każdego, wewnętrznego systemu księgowego właśnie z Krajowym Systemem e-Faktur.  Twórcy KSeF deklarują, że po pełnym uruchomieniu będzie on w stanie przetworzyć ok. 100 mln faktur dziennie, a więc ok. 2,1 mld miesięcznie. Warto jeszcze raz podkreślić, że Komisja Europejska 30 marca 2022 roku wyraziła pełne poparcie i zgodę na wprowadzenie KSeF w formie obligatoryjnej. Założenia ministra finansów wskazują, że obowiązek ten zostanie zrealizowany i wprowadzony w życie już w II kwartale kolejnego roku. Analitycy wskazują jednak, że nie nastąpi to szybciej niż w kwietniu 2023 roku.

Faktury

Ksef a faktury ustrukturyzowane

Krajowy System e-Faktur czyli KSeF pozwala podatnikom na wystawianie oraz wysyłanie faktur ustrukturyzowanych. Zgodnie z założeniami systemu faktura ustrukturyzowana to faktura wystawiona przy użyciu właśnie Krajowego Systemu e-Faktur. Jest to więc rodzaj faktury całkowicie elektronicznej, która może zostać wystawiona tylko i wyłącznie za pośrednictwem Krajowego Systemu e- Faktur. Zgodnie z przyjętymi założeniami będzie ona miała format xml. Takie faktury ustrukturyzowane będą za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur wystawiane, przechowywane, udostępniane, otrzymywane, a nawet i analizowane. Jak więc widać Krajowy System e-Faktur tak naprawdę daje całkiem pokaźne możliwości i być może znacznie przyczyni się do optymalizacji procesów fakturowania w nie jednym przedsiębiorstwie.

Ksef a faktury zagraniczne

Zgodnie z założeniami Krajowego Systemu e-Faktur podmioty/ podatnicy zagraniczni, zostali całkowicie wycofani z wniosku o derogację. Co to jednak oznacza w praktyce? Otóż nic innego jak to, że obowiązek wystawiania faktury elektronicznej, ustrukturyzowanej nie będzie odnosił się jednocześnie do faktur zagranicznych, nawet w momencie, kiedy są oni zarejestrowani w Polsce ze względu na potrzeby podatku VAT. Wobec tego w przypadku faktu zagranicznych Krajowy System e-Faktur wyklucza obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Czy jest to dla przedsiębiorców jakiekolwiek ułatwienie? Odpowiedź będziemy mogli poznać dopiero w 2023 roku.

Top