• 25 maja 2024

Co daje przedsiębiorcom szybki dostęp do KSeF? Jaki program do fakturowania wybrać?

Przedsiębiorco, czy wiesz, że już w styczniu 2022 roku wchodzi w życie rządowy projekt "Ogólnopolski System e-Faktur"?

Nazwa od początku jest myląca dla przedsiębiorców. Dlaczego?

KSeF to coś więcej niż program do wystawiania faktur. To zunifikowany system, który umożliwia wysyłanie i odbieranie faktur elektronicznych. KSeF wysyła faktury zgodnie z prawem bezpośrednio do programu księgowego w chmurze odbiorcy.

KSEF nie pełni funkcji systemu fakturującego.

Platforma została stworzona do następujących celów:

  • Raportowanie online zdarzeń gospodarczych
  • Integracji systemów księgowych podatników
  • Obniżenie kosztów administracyjnych dla przedsiębiorstw
  • Platforma umożliwia wystawianie i wysyłanie e-faktur z utworzonego konta.

Powinniśmy brać pod uwagę możliwość, że prędzej czy później będziemy musieli korzystać z platformy rządowej. KSeF ma swoje zalety, dlatego ważne jest, abyśmy wybrali odpowiedni system fakturowania i system księgowy.

Jakie korzyści daje przedsiębiorcy szybkie wejście na KSeF?

Wiele krajów w Europie i regionie wdrożyło już elektroniczne fakturowanie. Statystyki pokazują, że elektroniczne fakturowanie przyczyniło się do usprawnienia obiegu dokumentacji, podniesienia poziomu rozliczeń między podmiotami, a także znacznie obniżyło koszty prowadzenia księgowości przez firmy, pod warunkiem, że oprogramowanie jest dobre.

Jaki program do fakturowania wybrać?

Taki, który umożliwi nam wystawianie faktur elektronicznych według wzoru Ministerstwa Finansów, czyli elektronicznych faktur ustrukturyzowanych.

Takie, które wystawia, a także odbiera e-faktury z KSeF. Jest zintegrowany z systemami księgowymi (tzn. umożliwia automatyzację procesów księgowych).

Taki, który zapewnia zgodność z obowiązującym prawem, szczególnie w sytuacji, gdy każdego dnia pojawiają się nowe przepisy.

Oprogramowanie do fakturowania jest częścią większego systemu, który zarządza sprzedażą, księgowością, kadrami i płacami. Zarówno biura rachunkowe, jak i przedsiębiorcy mogą połączyć się z systemem ERP online. To znacznie zmniejsza obciążenie pracą zarówno księgowego, jak i przedsiębiorcy. Poprawia komunikację i zapewnia informacje o firmie 24/7 online.

Top