• 25 maja 2024

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że Krajowy System e-Faktur został już uruchomiony. Przedsiębiorcy zainteresowani mogą wziąć udział w pilotażu. Sprawdziliśmy, że KSEF można testować na jakich zasadach i jak długo.

Czym jest Krajowy System e-Faktur (NSeIS)?

Krajowy System e-Faktur umożliwia automatyczny dostęp i wystawianie faktur ustrukturyzowanych. Są to elektroniczne dokumenty sprzedaży, które zawierają elementy zgodnie z art. 106e. 106e. Format ten pozwala na automatyczne przetwarzanie danych w sposób ustrukturyzowany przez stworzone do tego celu programy.

W Krajowym Systemie e-Faktury, który od stycznia 2022 r. będzie dostępny dla wszystkich przedsiębiorców, będą oni mogli wystawiać faktury ustrukturyzowane. Ich stosowanie będzie jednak dobrowolne.

Wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do wystawiania faktur ustrukturyzowanych od 2023 roku.
Zaproszenie do testowania krajowego systemu e-faktur
Ministerstwo Finansów oficjalnie ogłosiło wdrożenie KSeF do celów pilotażowych. Resort zachęca do przystąpienia wszystkie podmioty, które oferują przedsiębiorcom oprogramowanie do fakturowania.

Pilotaż będzie trwał od października do grudnia tego roku. Potencjalni zainteresowani będą mieli możliwość przetestowania funkcjonalności platformy bez zbędnych formalności i z wykorzystaniem anonimowych danych. Faktury ustrukturyzowane nie będą miały skutków prawnych i po pewnym czasie zostaną usunięte z KSeF.

 

Top